• Technika hrou

• Nadácia Volkswagen SlovakiaProjekt vyhlásila a metodicky i finančne podporila nadácia Volkswagen Slovakia.

Východisková situácia

Jednou z hlavných tém súčasnosti je nedostatok zamestnancov v pozíciách technikov a v remeselníckych, či robotníckych profesiách. Deti/žiaci základných i stredných škôl, hlavne asi pod vplyvom svojich rodičov, inklinujú viac k humanitným odborom, či snahe vyštudovať za každú cenu vysokú školu akéhokoľvek, len nie technického zamerania. Prostredie našej školy, zasadenej do tzv koncovej obce pod krásnym vrchom Inovec, smerovalo deti už tradične skôr k remeslám, poľnohospodárstvu, lesníctvu a pod.. V posledných rokoch ale vidíme vyššie popísaný trend i v našej obci. Materialistický spotrebný spôsob života nenúti deti pracovať rukami, vytvárať hodnoty a smerovať k technickému vzdelaniu a ani rodičia už nemajú pri súčasnom životnom tempe čas odovzdávať deťom svoje skúsenosti a remeselné technické zručnosti. Naša škola už v súčasnosti vykonáva aktivity, ktoré sa snažia túto situáciu zmeniť a viesť deti k láske k technike, s cieľom nasmerovať ich týmto smerom pri rozhodovaní o ich ďalšom vzdelávaní. Zapojenie do vyhláseného programu nám umožní pristupovať k tejto téme sofistikovanejšie, s primeraným finančným krytím aktivít a možnosťou zabezpečiť technické názorné pomôcky a nástroje vhodné na takúto formu vzdelávania - technika hrou. Túto veľkú tému sa budeme snažiť uplatňovať pri všetkých predmetoch, ktoré na škole vyučujeme i v rámci činností v klube detí po vyučovaní, či v rámci mimoškolskej činnosti, do ktorej vtiahneme s touto podporou účinnejšie aj rodičov a obyvateľov obce, ktorí sú s deťmi v čase mimoškolských aktivít.

Prečo by sa mal tento projekt zrealizovať?

Zapojenie do programu nám umožní pristupovať k téme Technika sofistikovanejšie, s primeraným finančným krytím aktivít a možnosťou zabezpečiť technické názorné pomôcky a nástroje vhodné na takúto formu vzdelávania - technika hrou.

Dlhodobý charakter projektu

Projekt je v súlade s našou dlhodobou stratégiou vedenia detí v škole a s podporou tohto projektu dôjde k špecializácii a výraznej intenzifikácii spôsobu výučby - hrou k láske k technike a k jej pochopeniu, čo sa stane integrálnou súčasťou výučby v našej škole natrvalo. V rámci finančnej podpory by sme v prvej etape chceli pokryť 4 roky, aby nám súčasní prváci žili s projektom počas celého absolvovania prvého stupňa ZŠ v našej škole.

Cieľová skupina projektu

• žiaci I. stupňa ZŠ - v rámci vyučovania prírodovedných predmetov a pracovného vyučovania
          • krúžok "Technika hrou" pre 1. - 4. ročník
          • záujmové aktivity v rámci činností ŠKD